Plakat Konkurs Plastyczny Co lubię? Sport lubię.

Polski Komitet Olimpijski- ogólnopolski konkurs plastyczny

Aktualności Konkursy

KONKURS „CO LUBIĘ? SPORT LUBIĘ!”
Zadanie konkursowe – kategoria I (klasy I-III):
przygotowanie pracy plastycznej w formie kartki z życzeniami dla olimpijczyków

Drodzy Uczniowie,
wyobraźcie sobie, że jesteście sportowcami. Musicie długo ćwiczyć, brać udział w zawodach, starać się, aby Wasze wyniki były jak najlepsze. Pilnie słuchacie swojego trenera, dbacie o odpowiednią dietę i przestrzegacie wielu zasad, aby Wasza gra była uczciwa. W sporcie nie wolno oszukiwać! W międzyczasie dużo marzycie. Marzenia dodają Wam skrzydeł; są jak silnik, który daje rozpęd do kolejnych treningów.

A teraz wyobraźcie sobie, że jesteście najlepsi i udaje Wam się wziąć udział w zawodach, gdzie rywalizujecie z innymi świetnymi sportowcami! Ludzie Wam kibicują: machają białoczerwonymi chorągiewkami, klaszczą, oglądają z wypiekami na twarzach Wasze występy – na trybunach, w Internecie bądź przed telewizorami. Czujecie jak doping kibiców sprawia, że skrzydła unoszą Was jeszcze bardziej, jesteście bardzo blisko zwycięstwa!

Już za kilka miesięcy sportowcy z Polski wyjadą za granicę, aby reprezentować nasz kraj na wspaniałych zawodach. W lutym przyszłego roku odbędą się m.in. XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie (Chiny), a miesiąc później – dla zawodników w wieku 14-18 lat – Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy (EYOF) w położonej na północ od Polski Finlandii, w mieście Vuokatti. Sportowcy, których nazywamy olimpijczykami, będą rywalizować z innymi zawodniczkami i zawodnikami w sportach zimowych – czyli takich, które odbywają się na śniegu lub na lodzie. Łyżwiarze, narciarze, saneczkarze, snowboardziści i wielu, wielu innych.

Olimpijczycy potrzebują Waszego wsparcia. Wyobraźcie sobie, że jesteście na ich miejscu. Co dodałoby Wam sił i odwagi? Co pomogłoby Wam uwierzyć w siebie i dostarczyć dużo radości? Zapraszamy Was drodzy uczniowie do stworzenia kartki z życzeniami powodzenia dla naszych sportowców. Uruchomcie wyobraźnię, zamieńcie się w artystów i kibiców jednocześnie. Jakie kolory, kształty i słowa zobaczy olimpijczyk, gdy otrzyma kartkę od Was?
Młodzi artyści na start!

KONKURS „CO LUBIĘ? SPORT LUBIĘ!”
Zadanie konkursowe – kategoria II (klasy IV-VI) oraz III (klasy VII- VIII):
przygotowanie pracy plastycznej „Co czuję, gdy uprawiam sport?” wraz z opisem.

Drodzy Uczniowie,
zapraszamy do wzięcia udziału w artystyczno-sportowej podróży! Niech każdy z Was zada sobie pytanie: co czuję, gdy uprawiam sport? i wyrazi to w formie pracy plastycznej oraz krótkiego tekstu. Może to być opis pracy, którą stworzyliście, słowa znajdującej się tam postaci, komentarz sportowy, wiersz, wyliczanka lub inna forma literacka. Zachęcamy do kreatywnego podejścia do tematu, a nasz list niech posłuży Wam za podpowiedź lub inspirację.
Sport i sztuka towarzyszą człowiekowi od bardzo dawna. W starożytnej Grecji, skąd wywodzi się idea igrzysk olimpijskich, zawodnicy rywalizowali ze sobą o laur zwycięstwa. Zmaganiom przyglądali się uważnie rzeźbiarze, poeci, muzycy, a następnie zaczynali tworzyć swoje dzieła. Kto lepiej utrwali piękno ludzkiego ciała, wysiłek, walkę…? Sport i sztuka były jak brat i siostra; był to układ doskonały! Ideałem było osiągnięcie przez człowieka harmonii dzięki ćwiczeniom ciała i umysłu.
Jednak igrzyska w Olimpii wraz z nową erą zniknęły z mapy kultury na ponad 15 wieków. Kiedy odrodziły się w 1896 roku ich twórca – Pierre de Coubertin – nie zapomniał o greckiej tradycji! Mawiał: nie ma sportu bez piękna; sport produkuje piękno, ponieważ ożywia atletę, który jest żywą rzeźbą! Podczas każdych igrzysk olimpijskich w latach 1912-1948 organizowano konkursy w dziedzinie: architektury, literatury, kompozycji muzycznej, malarstwa i rzeźby. Artyści, podobnie jak sportowcy, wygrywali medale! Obecnie podczas igrzysk olimpijskich oraz pomiędzy nimi, na całym świecie organizowane są różne projekty kulturalne i artystyczne, które pokazują, że SPORT i SZTUKA są nadal bardzo ze sobą związane.
Wierzymy, że Wasza wyobraźnia nie ma granic i możecie wyrazić siebie poprzez ruch oraz twórczość. Zamknijcie oczy, przypomnijcie sobie Wasze lekcje WF w szkole, sportowe gry i zabawy z rówieśnikami albo zawody, w których braliście udział. Jakie uczucia się pojawiają? Czy widzicie kształty i kolory? A może przypomina się Wam konkretne wydarzenie i postacie z nim związane? Szukając inspiracji do wykonania konkursowego zadania możecie także spróbować wyobrazić sobie, co przeżywa olimpijczyk reprezentujący kraj na międzynarodowych zawodach sportowych, gdzie rywalizują najlepsze zawodniczki i najlepsi zawodnicy.

Wymogi techniczne dotyczące prac w poszczególnych kategoriach konkursowych:
a) kategoria I: praca powinna być wykonana w formacie A4, na 1 stronie, w jednej z wymienionych technik artystycznych: rysunek
tuszem, pastele suche, pastele olejne, akwarela, tempera, wyklejanki, kolaż oraz zawierać tekst życzeń dla olimpijczyków.
Organizator dopuszcza tekst komputerowy.
b) kategorie II i III: praca powinna być wykonana w formacie A4, na 1 stronie, w jednej z wymienionych technik artystycznych: rysunek
tuszem, pastele suche, pastele olejne, akwarela, tempera, wyklejanki, kolaż. Tekst opisu może mieć dowolną formę literacką.
c) W pracach nie można wykorzystywać prawnie chronionych symboli i znaków takich jak np. symbol olimpijski, flaga olimpijska. Grafiki
i zdjęcia wykorzystane w Pracach muszą być użyte z zachowaniem przepisów prawa autorskiego.